Yağmur Oluğu Nedir, Nerelerde Kullanılır?
Blog

Yağmur Oluğu Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Yağmur oluğu cadde ve sokaklarda yağmur sularının toplanması için ve suların binadan uzaklaştırılması için gerekmektedir. Oluklar bir çeşit su yalıtım önlemidir. Özellikle bodrum duvarlarının sudan korunması için ve su baskının önlenmesi için çok önemlidir. Çatılardan veya yollardan gelen yağmur sularının süzülen suları su oluğu sayesinde taşımaktadır. Bu sayede yağmur sularının binadan yere akan kaldırımdan uzaklaştırılmasını sağlayan sistemlerdir. Kolay montaj imkânı kaldırım kenarına dizilen yağmur oluğu ise yol kenarlarında yağmur suyu tahliyesi sağlamak ve yön vermek için kullanılmaktadır.

Yağmur Oluğu Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

Yağmur Oluğu Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

Yağmur oluğu ve yağmur iniş borularının boyutları genel olarak bölgenin aldığı yağış miktarına ve çatının eğimine göre belirlenir ve uygulanır. Oluklar ve yağmur iniş boruları ili birlikte yağmur oluğu ölçüleri, yarım daire kesitli asma, kutu kesitli oturtma ve asma olurlar. Asma oluklar en çok uygulanan, sade ve maliyeti düşük ve sorunsuz olanlarıdır. Oturtma kutu kesitli oluklar pahalı ve karmaşık yapılıdır. Oluşacak hasarların maliyeti yüksek olduğu için az uygulanmaktadır.

Yağmur Oluğu Çeşitleri Ve Fiyatları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yağmur oluğu birçok farklı malzemeden oluşmaktadır. Yağmur oluğu çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Plastik oluk
 • Mika oluk
 • Alüminyum oluk
 • Metal galvaniz oluk
 • Çinko oluk
 • Titanyum çinko oluk
 • Bakır oluk

Gibi birçok oluk çeşitleri bulunmaktadır. Bunların uygulandıkları yerler uygulanacak yapıya ve bulunduğu iklim koşullarına göre değişim göstermektedir. Oluk fiyatlarına gelecek olursak eğer ucuzdan pahalıya bir sıralama vardır. Bu sıralama ise şöyledir:

 1. Galvaniz oluk çeşidi en ucuzudur.
 2. Çinko oluk çeşidi orta kalite bir üst modelidir.
 3. Bakır oluk en dayanıklı oluk çeşidi en sağlamı ve en pahalısıdır.

Yağmur Oluğu Kelepçesi Nedir?

 Yağmur oluğu kelepçesi kullanım alanı yağmur oluklarının veya yağmur oluk parçalarının çatı uçlarına sabitlenmesi için kullanılırlar.

Eksiz Yağmur Oluğu Ve Özellikleri

Eksiz yağmur olukları diğer birçok çatı oluklarından daha sağlam ve dayanıklıdır. Bunu yanı sıra uygulama ve malzeme satış fiyatları diğer oluklara kıyasla ekonomiktir. Uygulamasında herhangi bir kaynak işlemine gerek yoktur. Perçin ve silikon ile ek yerleri kolayca birleştirilebilir ve doğru montaj yapıldığında su sızmaları yaşanmaz. Eksiz yağmur oluğunu klasik kelepçe veya gizli görünmeyen kelepçeyle sabitleyerek estetik bir görünüm sağlayabilirsiniz. Eksiz oluk özellikleri ise şunlardır:

 • Eksiz oluğun hem içinde hem de dışında fırınlanmış boya vardır. Buda paslanma olayını önlemektedir.
 • Eksiz oluk tek parça halinde olduğu için oluktan su kaçırma (akma) olayı kesinlikle yoktur.
 • Hızlı üretilip hızlı montaj edilir.
 • Zengin renk seçeneği ile yapılarınıza ayrıcalık katar.
 • Yerinde üretim imkânı sağlar.
 • Estetik bir görünüme sahiptir.
 • Eksiz oluk köşeden köşeye tek parçadır.
 • Dekoratif bükümlere sahiptir.
 • Darbeye ve genleşmeye dayanıklıdır
Yağmur Oluğu Tıkanmasını Engellemek İçin Yapılması Gerekenler

Yağmur Oluğu Tıkanmasını Engellemek İçin Yapılması Gerekenler

Bir yağmur oluğu, yapraklar ve kuş yuvaları için doğal bir toplanma yeridir. Şiddetli bir yağmurdan sonra yağmur suyunun oluktan hızla boşalamaması durumunda oluk taşacaktır. Bu durum beklenmedik yerlerde sızıntılara ve tıkanıklıklara neden olabilir. Bu sorunların çözümü drenaj borusuna bir yaprak önleyici takarak önlenebilir. Yağmur oluğunun tıkanmasını önlemek için yaprak önleyici, tıkanmasını önlemek için düzenli olarak temizlenmelidir. Tıkanmalar, kapak çıkarılıp drenaj borusu temizlenerek kolayca açılabilir. Ardından drenaj borusunu bir bahçe hortumu ile yıkanabilir. Ayrıca, tıkanıklığa neden olan pislikleri temizlemek için, yüksek basınçlı bir yıkayıcı da kullanabilirsiniz.

Yağmur Oluğu Zinciri Ve Özellikleri

Yağmur oluğu zincirleri asıl amacı çatıdan gelen suyu toplayıp daha sonra kullanılmak üzere değerlendirmek olsa da günümüzde daha çok dekorasyon ürünü olarak kullanılmaktadır. İsteğinize bağlı olarak birbirinden farklı şekillerle oluşturulan yağmur zincirlerinin özelliği dekorasyonunuzu doğal bir görünümle güzelleştirmektedir. Çatıdan sarkan zincir güzel görüntüsü yanında yağmur yağarken her bir tastan diğerine geçen yağmur suyunun doğal sesi, sizin tüm yorgunluğunuzu da alacak ve sizi zihinsel olarak rahatlatacaktır

Yağmur Oluğu Süzgeci Nedir, Ne İşe Yarar?

Yağmur oluğu konusunda en önemli konulardan biri de yağmur oluğu süzgeçlerinin daima temiz tutulmasıdır. Bu amaca ulaşabilmek için, her yapıda bir çatı temizlik ve bakım programı oluşturulmalıdır. Bakım sıklığını sonbahar aylarında arttırarak, kuru yaprakların süzgeçleri tıkaması engellenmelidir. Çatı süzgeçlerinin oluk içlerinde bulunması halinde bu konu çok daha büyük önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.