Bordür Nedir, Nerelerde Kullanılır?
Blog

Bordür Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Bordürler yol yüzeyine gelen suları yağmursuyu sistemine yönlendirmek gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Bordürün kullanım alanları birçok alanda kullanılmaktadır. Ülkemizde ve dış ülkelerde aynı şekilde kullanıldığı gibi farklı şekillerde kullanımlarla da karşılaşmak mümkündür.

Bordür Nerelerde Kullanılır?

Bordür Nerelerde Kullanılır?

Bordürün kullanım alanları şunlardır:

 • Kaldırım kenarlarında,
 • Yol ayırması yapmak için ayırma taşı olarak,
 • Ağaç çevrelerini kapatmada,
 • Zemin kaplaması olarak,
 • Duvar kaplamada,
 • Garajlarda,
 • Döşemelerde,
 • Park ve peyzajlarda,
 • Duvar kenarlarında,
 • Fazla sıcaklığa dayanmasından dolayı yangından korunması gereken alanlarda,
 • Okul bahçelerinde

Şeklindedir. Bordürün kullanım alanları aslında sınırlı gibi görünse de aslında günlük hayatta tamamen karşımıza çıkan alanlarda olduğu için çok yoğun kullanılan bir yapı haline gelmektedir.

Bordürün Sık Kullanılmasının Nedenleri Nelerdir?

Bordürün birçok alanda ve sık olarak kullanılmasının belirli nedenleri vardır. Bordürün sık kullanılmasının nedeni özellikle öne çıkan özelliği dayanıklı olmasıdır. Bu özelliğinden dolayı birçok alanda koruma amaçlı kullanılır. Yol kenarlarında, ağaç çevrelerinde, duvar kaplamalarında ve diğer kullanım alanlarında tercih edilmesinin sebebi dayanaklı ve koruyucu nitelikte olmasıdır. Yapısı bozulmaz ve değişime uğramaz.

Aynı zamanda sağlık açısından da herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Özelliği kendisini daima koruyan bu taşlarda renk solması ihtimali de yok denecek kadar azdır. Su barındırmaz veya suya maruz kaldığında erimez veya dağılmaz. Tüm özellikleri ile birlikte uzun ömürlü olması hayatın en çok iç içe olduğumuz kısımlarında kullanılması için önemli bir nedendir.

Bordür Çeşitleri Nelerdir?

Birçok bordür çeşidi bulunmaktadır. Değişik boy şekil renk ve çaplarda üretilen bordür taşların her türlü çevre ve şehircilik faaliyetlerinde kullanılmaktadır. Bu bordür çeşitlerinden bazıları şunlardır:

 • Beton Bordürler: Bordür çeşitleri arasında yer alan beton bordür birçok tasarımı ile birlikte sunulmakta. Kent peyzaj tasarım uygulamalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Konut ya da iş yeri bahçelerinde de kullanılan uygun olan beton bordür alımlarında tasarım uygulamasında uygun olan ebatlara sahip ürünü kolaylıkla satın alabilirsiniz.
 • Geçmeli Bordürler: Dış alanda kullanıma uygun olan geçmeli bordür modelleri farklı bir tasarım detayını sunarak peyzaj uygulamalarında da kullanılan bordür çeşitleri arasında yer alıyor.
 • Ağaç Bordür: Peyzaj çalışmalarında en sık kullanılan ağaç bordür çeşitleri farklı tasarım özelliğini kazandırması sebebi ile tercih edilmektedir. Konut ya da iş yerlerinin bahçelerinin yanı sıra park tasarım uygulamalarında da ağaç bordür çeşitleri kullanılmaktadır. Peyzaj tasarım uygulamanız için uygun olan ağaç bordür çeşitleri arasından tercihinizi yapabilirsiniz.

Bordür Taşı Özellikleri Nelerdir?

Bordür Taşı Özellikleri Nelerdir?

Kentsel ve çalışmalarının olmazsa olmaz yapı malzemesi olan bordür taşları, çeşitli renk bot ve şekiller ile üretilmektedir. Bordür taşının özellikleri olarak şunlar örnek gösterilebilir:

 • İhtiyaca uygun şekillerde ve özelliklerde üretimi sağlana bordur taşlarını pürüzsüz ve kusursuz bir yüzeye sahiptir.
 • Kurulumu da çok basit olan bordür taşlarının üst yüzeyini kırılması direnci oldukça yüksektir.
 • Kaldırım taşı olarak da isimlendirdiğinizin bu taşları bordür makinesi ile üretilmektedir. Kaldırım taşlarını sınır belirtme aracı olarak kullanılsalar da parke taşları ya da kilitli taşlarla da uyum sağlarlar.
Bordür Taşı Kullanım Alanları

Bordür taşların çok çeşitli olduğundan dolayı kullanım alanlarının da geniş olduğu bilinmektedir. Bordür taşının kullanım alanları: Yollarda, kaldırım kenarlarında yürüyüp ve park yollarındaki diğer yapı ve nesneler ile muhteşem uyumu sağlayan bordür taşları kullanıldığı alanda daha güzel bir görünüm katmasını yanı sıra işlevselliği ile de ön plandadır.  Kısaca bordür taşları için hem görsel hem de ekonomik çevre düzenlemesi için tercih edilen ideal bir yapı elemanıdır diyebiliriz. Kendi evinizin bahçesinde bile düzen oluşturmak için kullanacağınız bordür taşları yapı taşı üreten üretici firmalar ve ileri teknolojiye sahip kesme makineleri ile üretilip, şekillenerek kullanımınıza sunulmaktadır.

Bordür Nasıl Döşenir?

Bordürün döşenme aşaması birçok aşamadan oluşur. Önce uygulama yapılacak zemin tesviyesi çalışmaları yapılır. Daha sonra ipler çekilir ve bordür taşları uygulanacak zeminin boyunca dizilir bu işin daha hızlı ilerlemesini sağlar bordür taşı altına serilecek harcın yağlı olması gerekir.  Bordür taşı döşemesinden sonra alt ön kısmına ve arkasından uçlara ince bir harç serilebilir. Uygulama yapacak usta ipe göre taşları döşemeye başlar bir kişi tesviyesi daha önceden yapılmış zemine harcı düzgün bir şekilde sererek ustaya yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.