2022 Beton Parke Kullanımı Avantajları
Blog

Kalitesinden Ödün Vermeyip Senelerce Kullanabileceğiniz Yapı Ürünleri

Yerleşik hayata geçilmesinden bu yana gelişen teknoloji ve diğer hususlara bağlı olarak yapılan evler ve diğer yapılar bir dizi farklı stilleri ile kaliteli ve sağlam olması için çabalanmıştır. Milyonlarca yıl önce topraktan yapılmasına rağmen halen surları ayakta kalan Hoşap kalesi bu duruma örnek olarak gösterilebilir. Burada toprağın tutturulmasındaki malzemelerin yıllarca kullanım imkanı vermesi sizin yapacağınız inşaatlarında uzun ömürlü olarak kullanabileceğiniz anlamı taşır. Bu sebeple yapacağınız tüm yapılarda kaliteli ürünler tercih edilmesi gerekir.
Yapı Malzemelerinde Kaliteli Ürünler Kırcalı İnşaat Üretiminde
İnsanların yıllar boyu barınma yeri olarak kullandıkları yerlerin uzun ömürlü olması, kaliteli ve sağlam konutlar inşa edebilmek için dayanıklı malzemelerin aranışı halen sürmektedir. Gelişen teknoloji yapı malzemelerinin günümüzde bunun mümkün hale getirmesinde en büyük etken. Bu aşamada Kırcalı İnşaat olarak bizler yaptığımız Ar-ge çalışmaları ile ürünlerimizin daha sağlam, kaliteli olması açısından uzun yıllardır uğraş veriyoruz. Üretilen kaliteli ürünler kadar bu ürünlerin doğru şekilde kullanımı ve tasarımı da önem taşır.
Zaman içerisinde yapılan yapı ürünleri ile inşa edilen yapılar değişen ihtiyaçları karşılama yolunda uzun ömürlü olması açısından çalışmalar halen devam eden hususlar. En uygun fiyatlarla ekonomik fakat kaliteli olduğu kadar sağlam yapıların yapılmasında atılacak adımlar mimarlarca atılıyor. Sektör tarafından araştırılıyor ve nasıl kullanılması gerektiğine dair kültürel algılar devam ediyor.

Yapı Ürünlerinde Ahşap

Evinizin ya da yapacağınızın yapısına göre sağlam ve kaliteli ürünler kullanılması da gerekir. Yüksek binalar ile tek katlı bir binanın yapımında kullanılan malzemeler aynı olmaz. Buna göre farklı ürünler tercih edilmelidir. Günümüzde ahşap olarak üretilen binalarda söz konusudur. Bu anlamda 18 kat ile 80 metre yüksekliğindeki tamamen ahşaptan yapılan Norveç’teki Mosa kulesi bu kadar yüksekliğe rağmen sağlam yapılabilir olması yeni ürünler ve teknoloji ile mümkün olmuştur.
Evimizin tüm eşyalarında olduğu gibi inşaatında da ahşabın önemi vardır. Dekor amaçlı olarak kullanılması önceliklidir. Fakat taş, beton ve tuğlaya göre daha hafif olan ağaçlar ev yapımında halen kullanılmaktadır. Tamamen ahşaptan yapılan evler ve yapılarda söz konusudur.

Yapı Ürünü Tuğla’nın Kullanımı

Tuğla yapı inşa edilmesinde özellikle odalar arasındaki konumu ile sağlam bir malzeme olarak görülür. Yapımındaki hammaddeye göre değişen tuğlalar söz konusudur. Geçmişte çok dana öneme sahip olan tuğlalar Romu Su Kemerleri ve Çin Seddi gibi yerlerde binlerce yıl önce kullanılmış ve halen kullanılmaya devam edilmektedir. Kuru iklimlerde tuğla ile yapı daha çok tercih edilir. Hava koşullarına dayanıklı tuğlalar uzun yıllar kullanabileceğiniz inşaat malzemeleri olarak kullanılmaktadır.

Taş’ın Kullanımı

İnşaatlarda ve yapılarda eskiden beri kullanılan ve dayanıklı malzemelerden biri de doğal taşlardır. Hem tasarım, hem tarz sunan taşlar yaratıcı fikirlerin doğmasına da neden oluyor. Çok ağır olması nedeniyle taşınması ve inşasının zor olduğunu söylemek mümkündür. Ancak özellikle çıkarılan taşlar ile stil yapmak isteyen kişilerin taş kullanımı halen devam etmektedir. Dağ evlerinde taşın önemi dışarıdan görünümündeki şıklığı ve zarafeti ile tercih ediliyor. Deformasyona karşı dirençli olması nedeniyle tercih meselesi olan taş ateşe dayanıklıdır ve iç ortamlarında korunmasında önemli derecede koruma sağlar.

Yapılarda Beton Kullanımı

Günümüzde yapılarda en çok kullanılan ürün beton’dur. Zira beton inşaatın her bir bölgesinde kendisine yer bulur. Çimento ve su ile bir araya gelen beton taş ile kumun birleşimi ile bütünlük sağlar ve arada kullanılan demirler ile onlarca yıla meydan okuyan sağlam bir yapı haline gelebilir. Karışım ile kurumaya bırakılan beton sertleşir ve şekillendirilen kalıplar sökülerek yapı ortaya çıkarılır. 1860’lı yıllarda kullanılmaya başlanan çimento ve beton halen günümüzde en fazla kullanılan yapı malzemesidir.
Evimizin zemini, duvarları, çatısında kullandığımız beton aynı zamanda bahçe duvarı, kirişlr, döşemeler, çerçeveler içinde önemli bir yapı malzemesidir. Diğerlerine göre daha ucuz bir ortamda elde edilir. Yapı inşalarında ekonomik bir malzeme seçimi olarak tercih edilmektedir.
Son yıllarda önemi artan betonarme farklı beton türleri ile genleşme ve büzülme kapasiteleri ile daha sağlam ve kaliteli hale getirildi. Ayrıca betonun yapımında kullanımında demir ve çelikler betonun direncini artıran unsurlardır.

Demir ve Çelik

Günümüzde kaliteli ve sağlam yüksek binaların yapılmasında en büyük etken taşıyıcı yükü daha sağlam taşıyacak ürünlerdir. Bunların başını da demir ile çelik çekmektedir. Taşıyıcı duvarlarda bulunan demir ve çelik yapının uzun yıllar ayakta kalmasını sağlar.
Demir ve çelik betonarme içerisinde kullanıldığı gibi başlı başına birbirine bağlanarak ,vidalanarak ve kaynatılarak kullanılabiliyor. Bu sayede yapılan yüksek binalar uzun yıllar ayakta kalmayı başaran binalardır. Tamamen geri dönüşümü olması nedeniyle yeşil binalar olarak görülebilir. Çeliğin bulunması ile mimari yapılar ve tasarımlarda değişiklik yaşadı.
Kalitesinden ödün vermeyen senelerce kullanabileceğiniz yapı ürünlerinin imalatı ve kurulumu ile önemli projelerin altında imzası bulunan Kırcalı İnşaat sektörün ve kullanıcılarının talepleri ile ihtiyacını yakından bilen bir firmadır. Bu anlamda gerekli analizler ile yaşam standardınıza uyan hızlı ve ekonomik çözümler uzun yıllar boyunca verilen destekler uzman mühendis ve mimarlarımız ile hizmetinizdedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.