Kaliteli Yapı Malzemeleri İle Kırcalı A.Ş
Blog

Yapı Malzemesi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İnsan, yaşam alanını oluşturacak yerlerin yapımında doğası gereği çevresindeki malzemeleri kullanmaktadır. Doğada barınacak bir yer meydana getirmek için de bir yapı oluşturmak zorunludur. Bir yapının tamamlanabilmesi için başlıca gerekliliklerden biri olan yapı malzemeleri

alırken dikkat etmemiz gereken bazı önemli unsurlar vardır. Şüphesiz ki yapılacak inşaatın türlerine göre kullanılacak yapı malzemeleri de değişkenlik gösterir.

Kullanılacak bu yapı malzemelerinin, inşaat süreci başlamadan belirlenmesi gerekmektedir. Seçilen malzeme miktarı da yine inşaat sürecinden önce kesinleştirilir. Yapı malzemesi seçimi yapılırken, yapı malzemesinin güvenli olduğu ve ileriye dönük bir sorun teşkil etmeyeceği de teyit edilmelidir. Bu malzemeler arasında, içerisinde zararlı maddeler ya da atık olan yapı malzemeleri de düşünülmelidir. Ayrıca kullanılacak yapı malzemesi iş güvenliği riski olup olmadığından emin olmak da oldukça önemlidir. Gerekli adımları sağladıktan kısa süre sonra, alanınıza en uygun yapı malzemelerini araştırmak için yapı malzemelerini inceleyebilir, ürün ve fiyat bilgisi için Kırcalı Yapı ile iletişime geçebilirsiniz.

Doğal Yapı Malzemeleri Nelerdir?

Doğal yapı malzemeler günümüzde eskisi kadar sık kullanılmamaktadır. İşlevini yitirmese de yapay yapı malzemelerinin sağlamlığı, yapay malzemelerini tercih etmeyi daha kullanılabilir kılmıştır. Doğal yapı malzemeleri, yani doğada bulunan çeşitli yapı malzemeleri, günümüze biraz kullanım dışı kalmış olsa da işlevselliğini kesinlikle yitirmemiştir. Bunun yanında doğal yapı malzemelerinin üretim ve taşıma anlamlarında da her yönden kolaylıkları mevcuttur. En yaygın olarak kullanılan doğal yapı malzemeleri arasında; ahşap, toprak, kum, taş, kil, bambu, kerpiç, saman gibi içlerinde yüzyıllardır sık sık kullanılan malzemelerin olduğu birçok çeşit bulunmaktadır.

Doğal yapı malzemelerinin tercihinde en önemli nokta ise ekolojik avantaj sağlamasıdır. Doğal yapı malzemeleri çevreye minimum düzeyde daha az zarar veren ve üretim ya da yapım aşamasında enerji kaybını da minimuma indiren yapı malzemeleri olarak tanımlanabilmektedir. Doğal yapı malzemeleri geçmişten günümüze kadar birçok alanda sık sık tercih edilmektedir. Örnek olarak doğal yapı taşı, yapıların temeli, zemini, çatısı ve duvarlarında çoğunlukla ve sık sık tercih edilmektedir. Ağaçtan elde edilerek yapılan ahşaplar ise, pencere doğramaları, yer döşemeleri, kapı, merdiven gibi birçok çeşitli alanda tercih edilmektedir. Kerpiçler ise günümüzde kullanımına devam edilen ve bilinen en eski yapı malzemelerinden biri olup, hala bazı bölgelerde de tuğla yerine inşaat sürecinde sık sık kullanılmaktadır.

Yapay Yapı Malzemeleri Nelerdir?

Yapay yapı malzemeleri günümüzde en çok kullanılan yapı malzemesi olarak bilinir. Yapay yapı malzemelerinin daha kolay temin edilebilmesi bu malzemeyi daha çok kullanılır hale getirmiştir. Doğal kaynaklardan yararlanılarak, insanların bu doğal kaynaklardan çıkan malzemeleri daha kullanışlı ve güçlü hale getirebilmesi için işlediği malzemelere yapay yapı malzemeleri denilmektedir. Yapay yapı malzemelerinin, uzun ömürlü oluşu, dirençli oluşu gibi çeşitli özellikleri bakımından doğal malzemelere göre daha çok tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra yapay yapı malzemeleri maliyeti doğal yapı malzemelerine göre çok daha ucuzdur.

Ucuz olması ile birlikte sağlamlık açısından da kullanım kolaylığı sağlayan yapay yapı malzemeleri sık sık tercih edilir. İnşaat sektöründe de en çok kullanılan yapı malzemeler yapay yapı malzemeleri olarak bilinmektedir. En çok kullanılan yapay yapı malzemesi arasında; boya, seramik, tuğla, plastik, yalıtım malzemesi, alçı, boru, beton gibi birçok çeşitli ürün yer almaktadır. Yapay yapı malzemesi genellikle, çatı zemin kaplamaları, dış cephe kaplaması gibi yerlerde kullanılmaktadır. İnşaat sektörünün genişlemesinde bu malzemeyi kullanmanın etkisi çok büyüktür. Günümüzde, dayanıklı ev yapılabilmesi için yapay yapı malzemelerinden yardım almaktayız.

Yapı Malzemesi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

Yapı malzemeleri alırken yapı malzemesinin dirençli olması en büyük unsurdur. Oldukça özen ve emek verilmesi gereken malzemelerin seçimi yapılırken belirli önemli kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlere uyum sağlandığı zaman yapılarınızın kusursuz olması kaçınılmaz olacaktır. Yapı malzemesi alırken dikkat edilmesi gereken özellikler şu şekildedir:
Doğa ve çevre ile uyumlu olması
Dayanıklılığının olması
Fiyat performans ürünleri olması
Fiziksel olarak her yönden işlevsel olması
Uygulanmasının oldukça kolay ve pratik olması
Doğal afetlere ve yangına karşı dayanıklı olması
Genel görünümünün estetik görüntüye sahip olması
Tedarik etmenin kolay olması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.